Rys historyczny parafii

Parafia Polska w Grenoble swoją historią sięga czasów powojennej emigracji z Polski. Chociaż nie znaczy to, że nie było Polaków w tych okolicach już przed II wojną światową. Jednak w tamtych czasach nie istniała wspólnota polska objęta opieką duszpasterską w tym rejonie Francji. Parafia kojarzy się nam zazwyczaj z terytorium, gdzie mieszkają wierni i uczęszczają czynnie na nabożeństwa do kościoła parafialnego. Tak tutaj nie jest!

Nigdy nie było jakiegoś stałego kościoła polskiego. Wszystkie nabożeństwa, Msze św. gromadzą wiernych polskich katolików w kościołach i kaplicach, należących formalnie do Francuzów. Choć są w okolicach kościoły opuszczone, gdzie można by pokusić się o iście polską parafię. Należy jednak mieć świadomość, że utrzymanie kościoła wiąże się z finansami. A tego nie jesteśmy w stanie, jako emigracja zarobkowa, pokryć z własnych dorywczych prac, aby przeznaczyć należne kwoty na wszystkie opłaty parafii czy utrzymanie księdza. Stąd też trzeba liczyć na życzliwość Gospodarzy, mających w swojej społeczności nie tylko Polaków, ale jak to już jest od lat całą gamę międzynarodowych wspólnot, wyznań i religii.

My Polacy jesteśmy jedną ze znaczących wspólnot kościelnych, którą goszczą francuskie parafie. Choć warto zaznaczyć, że przychylnością Francuzów cieszą się również niekościelne polskie organizacje, takie jak: Amicale Polonaise w Grenoble, czy Polska Szkoła dla dzieci i starszych również w Grenoble.

Wracając do Parafii Polskiej w Grenoble to dopiero od około 40 lat mają tutejsi katolicy swoich stałych duszpasterzy i kościół. Jest to związane również z dobrą współpracą Polskiej Misji Katolickiej we Francji z siedzibę w Paryżu, a tutejszą Diecezją Grenoble-Vienne i miejscowymi biskupami.  Dzięki takim staraniom Polacy mają już od lat możliwość  gromadzenia się przy konkretnej parafii francuskiej pod opieką księży przydzielanych z Polski do pracy wśród Polonii.